Nesprávny pitný režim pri behaní? Zabudnite na výkon!

Športovci sú často kvôli dehydratácii nútení beh prerušiť, niekedy ho ani nedokončí. Ak beháme, a nemusí ísť hneď o vrcholové výkony, naše telo si žiada o mnoho viac tekutín než bežne.


Zákerná dehydratácia

Vážne nebezpečenstvo nastáva, ak si športovec týchto varovných signálov nevšíma a snaží sa prichádzajúce únavu a malátnosť prekonať ďalším pohybom. Takýto tréning zákonite končí celkovú dehydratáciou organizmu, ktorá nemá v podstate žiadne jednoznačné varovné signály, o to viac je ale nebezpečná. Strata tekutín o 2% (1,6 litra u 80 kg vážiaci osoby) znižuje výkon až o 20%, strata vody o 4% zníži výkon o 50%. Strata nad 6% už môže viesť ku kolapsu a v najhorších prípadoch končí nezvratne. Ak ste tak boli svedkami toho, že bol niekto nútený prerušiť či dokonca ukončiť dobre rozbehnutý bežecký závod, príčinou mohlo byť práve podcenenie pitného režimu. Nemusí sa pritom jednať o maratón, aby sa človek pri behaní dostal vinou nesprávneho pitného režimu do problémov. Ako teda zabrániť tomu, aby stál pitný režim v ceste za dosiahnutím vašich bežeckých cieľov a bol pre vás naopak užitočným pomocníkom?

Najprirodzenejší je voda

Človek niekedy ľahko podľahne pocitu, že akonáhle sa pohne, mal by hneď premýšľať o iontovom nápoji. To ale rozhodne nie je treba. Pri bežnom pohybe nahradí stratu dôležitých látok i tekutín kvalitná pramenitá voda. Odborníci naopak neodporúčajú koncentrované ovocné šťavy a džúsy. Ak je však napriek tomu uprednostníte, radšej ich vždy rozrieďte pramenitou vodou Rajec s prirodzeným obsahom minerálov. Tá je navyše pre bežcov i veľmi praktická - skvele padne do ruky, športový uzáver umožňuje ľahkú manipuláciu a objem 0,75 l ideálne pokryje potreby tela na dodávku tekutín a zamedzí hrozbe dehydratácia. Ak už chceme ísť do detailov, existujú aj pravidlá, čo piť pred športom, pri ňom a po športe. Všeobecne je však najlepšie dodávať telu takú tekutinu, ktorá je pre neho čo najprirodzenejšie, a tou je čistá voda. Ideálna je konzumácia pramenitých vôd s obsahom minerálov v rozmedzí 150 - 400 mg na jeden liter.

Pite už pred štartom

Zatiaľ čo bežne stačí prijať 2 - 3 litre tekutín denne, v deň, keď sa človek venuje behu, by mal vypiť približne 1 - 2 litre navyše. S upraveným pitným režimom je pritom vhodné začať už pred štartom. Ideálne je vypiť napríklad pohár vody 20 - 30 minút pred vybehnutím. Nevhodné sú príliš sladké nápoje. Veľké množstvo cukru totiž zvýši hladinu krvného cukru, v dôsledku čoho sa zvyšná sladká tekutina zo žalúdka pomalšie vstrebe. Ideálne sú preto pramenitej vody a rôzne koncentráty s optimálnym podielom glukózy, ktoré sú hypotonického charakteru (tzn. s nižšou hustotou ako krvná plazma). Ak človek vypije pred behom málo tekutín, dôjde k pomalšiemu odbúravaniu svalového glykogénu a dostaví sa pocit únavy a vyčerpania.

Voľte malé dávky

V priebehu výkonu by sa potom tekutiny mali prijímať radšej častejšie a v malých dávkach. Konkrétne v priebehu jednej hodiny rekreačného behu by to mali byť 3 × - 4 × 2dl. Pitný režim by ste mali vždy voliť podľa vonkajších podmienok, dĺžky a profilu trasy, ktorá vás čaká. Požadované množstvo tekutín sa potom logicky zvyšuje s rastúcou teplotou i náročnosťou trasy. Ak je potrebné počas tréningu či pretekov dodať rýchlu dávku energie, možno si pomôcť iónovým nápojom. Pozor však na množstvo, tieto športové nápoje majú byť len doplnkom, nie základom pitného režimu bežca. Aj tu platí, že nie je nad tekutinu telu vlastné - vodu. A ešte jedna zásada: siahnite radšej po nesýtených alebo mierne sýtených nápojoch. Piť treba aj po behu. Aj tu platí pravidlo malých dávok. Ideálne sú 1 - 2l za hodinu rozdelené na 2 - 3 dcl pohára.

Kde je beh, musí byť aj voda

Či už je beh vaša vášeň, koníček alebo ešte len premýšľate, že by ste začali, nezabudnite, že tam, kde je beh, nesmie chýbať ani kvalitný zdroj tekutín. Rajec nesýtený 0,75 l so špeciálnou bežeckú etiketou a športovým uzáverom sa postará o to, aby pre vás bol pitný režim hnacím motorom smerom k cieľu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: