Plávajte ako mariňák

Bojíte sa, že cez zimu zlenivíte a priberiete? Naplánujte si zimné plávanie v bazéne. Prihlásiť sa môžete už teraz. Plávanie je ideálny šport na udržanie dobrej kondície aj na chudnutie. Okrem fyzických účinkov na telo je to však aj balzam na dušu.


Upokojíte myseľ

Uvoľníte a pretiahnete celé telo. Výhodou plávania je aj to, že sa dá sa prevádzkovať v každom veku. Spolu s chôdzou, behom, jazdou na bicykli a jazdou na lyžiach patrí plávanie medzi päť pohybových aktivít, ktoré majú veľký aeróbne potenciál. Vďaka vodnému prostrediu, vodorovnej polohe a možnosti meniť intenzitu záťaže pomocou doštičiek, plutiev, pásov a iných pomôcok má plávanie určité špecifiká oproti ostatným aktivitám aeróbneho charakteru, ktoré možno s výhodou využiť práve pre zhadzovanie nadbtečných kíl. Telo je vo vode nadľahčované, preto je plávanie optimálna forma pohybu aj pre obéznych. Neustále pracujeme proti odporu vody, ktorý si na druhú stranu moc neuvedomujeme a ktorý je oveľa vyšší než odpor vzduchu. Pohyb vykonaný vo vode má oveľa väčšiu energetickú náročnosť ako rovnaký pohyb vykonaný na suchu. To znamená, že aquaaerobik pri rovnakej rýchlosti a rovnakých cvikoch spálite vo vode oveľa viac energie, než keby ste cvičili rovnako rýchlo na suchu.

Zvoliť si môžete akýkoľvek štýl

Dôležitejšie je však intenzita. Koľko by ste mali zaplávať, aby to malo význam, záleží na vašej kondícii. Ak potrebujete telo iba zrehabilitovat, postačí pár bazénov. Ak nie ste nijak trénovaná, ale chcete chudnúť, zvládnite pre začiatok aspoň jeden kilometer. Ak sa športu venujete už nejakú dobu, skúste kilometrov viac - minimálne dva. Znateľný útok na tukové vrstvy začína vtedy, keď plávame v rovnomernom tempe a bez prestávky aspoň 30 minút.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: