Večerné cvičenie a pocit hladu

Športovec cvičiaci alebo trénujúcich vo večerných hodinách by mal zostavovať svoj stravovací režim podľa vlastných priorít, časových možností, prípadne chuťových požiadaviek a biorytmov.


Rozhodujúcim faktorom

Pre zostavenie jedálnička bude vždy bez výnimky druh športovej činnosti (aktivity), ktorej sa venujete a intenzita absolvované záťaže, ktorá navyše spravidla nie je konštantná pre všetky dni vášho trénovania. Dnes už je chronicky známe, že dôležitou zložkou pre doplnenie energie sú sacharidy. Nie všetci športovci si ale uvedomujú, že pre bezprostredné doplneniu vyčerpaných energetických zásob potrebujú skôr cukry s vyšším glykemickým indexom, následne dostatočné množstvo kvalitných bielkovín, aby naštartovali proces zotavenia. Nemali by ste ani zabúdať na pocit hladu, ktorý tiež musíte vyriešiť. Všetky tieto aspekty sú zdrojom mnohých nezodpovedaných otázok, ktoré si mnoho jedincov kladie. Napr. čo mám teda jesť, keď už je neskoro večer a mám ísť spať, ako zaženiem hlad, ktorú zo základných živín mám uprednostniť, kedy najneskôr môžem jesť pred spaním apod Vo všeobecnosti by malo byť posledné jedlo skonzumuje cca 1,5 - 2 hod pred spaním s dôrazom na príjem bielkovín, aby bola zaistená dostatočná rekonštrukcia svalového tkaniva, prípadne jej rast. Samozrejme, že rozličné druhy svalovej záťaže majú svoje špecifiká. Je však dôležité držať sa platných zásad využiteľných u prevažnej väčšiny športových aktivít.

Základným kameňom dobrej výkonnosti

A zdravie je správne doplňovanie sacharidov už v priebehu dňa a to v niekoľkých porciách podľa možností. Tzn., Že sa jej častejšie a menšie sacharidová jedla. Tak si zaistíte dostatočné množstvo energie vo forme sacharidov a nemusíte spoliehať len na príjem ich veľkého objemu v určitom čase pred záťažou. V popoludňajších hodinách potom kombinujete sacharidy s bielkovinami, aby ste si zabezpečili potrebné množstvo aminokyselín potrebných pre zotavovacej a adaptačný proces. Bezprostredne po výkone je potrebné doplniť sacharidy v pomere 1g na 1kg telesnej hmotnosti. Večera je potom bielkovinová a zostavená v pomere 2/3 bielkovín a 1/3 sacharidov v čase cca 1,5 - 2 hod pred spaním. Dôležitá je aj primeraná hydratácia organizmu počas dňa a správne zloženie prijímaných nápojov. Čo je žiaduce striktne dodržiavať, sú dni voľna s absenciou tréningu. Pri nich má dôjsť k tzv procesu superkompenzácia, teda odpočinku s navýšením energetických rezerv, čo následne prináša nárast výkonnosti. Ak budete spať denne aspoň sedem hodín a do svojho jedálnička správne zapracujete aj pokrytie energetického výdaja vašich pracovných aktivít, nemali by ste mať problém so svojou výkonnosťou.

Nezabúdajte

Tiež na "pravidlo" individuality, tj že každý si svoj systém musí tzv vychytať sám a neuspokojiť sa s opisovaním toho, čo funguje niekomu inému. Počítajte aj s tým, že celá záležitosť nie je otázkou jedného či dvoch mesiacov, ale hľadanie optimálneho systému chce viac času, prípadne, ak máte tú možnosť, spoluprácu s poradcom pre výživu, ktorá sa vám vždy oplatí.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: